01-234 Warszawa

ul. Marcina Kasprzaka 29 lok. 445

Biuro

Rachunkowe

ESA

woman holding sword statue during daytime
01 stycznia 2025

Kasowy PIT

Zasady korzystania z kasowego PIT

 

Z dniem 1 stycznia 2025 r. na gruncie pdof obowiązuje dobrowolne uregulowanie nazywane kasowym PIT wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o pdof. (Dz. U. z 2024 r. poz. 1593). Ministerstwo Finansów założyło, że nowy sposób ustalania momentu powstawania przychodów i kosztów firmowych ułatwi funkcjonowanie jednoosobowym podmiotom prowadzącym działalność w niewielkim rozmiarze, dla których codziennością są problemy z płatnościami od kontrahentów będących podmiotami gospodarczymi.

Kasowa metoda dokonywania rozliczeń z fiskusem z podatku dochodowego polega na ustalaniu przez przedsiębiorców przychodu firmowego w podatku dochodowym w dniu, w którym otrzymają zapłatę za swoje towary lub usługi, nie później niż w dniu upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo w dniu likwidacji działalności gospodarczej (art. 14c ust. 2 ustawy o pdof - Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)

Przedsiębiorcy, którzy omawianą metodę wdrożą, koszty uzyskania przychodów będą potrącać także dopiero w dacie uregulowania należności (zapłaty) za otrzymany towar lub wykonaną usługę (art. 22 ust. 4a ustawy o pdof).

Prawo do opłacania w danym roku podatku dochodowego metodą kasową zyskają  przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, ale jedynie ci, którzy będą prowadzili działalność gospodarczą samodzielnie. Dodatkowo u tych kontynuujących działalność przychody z tego źródła w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie będą mogły przekroczyć kwoty 1.000.000 zł. Jest to jednocześnie rozwiązanie dostępne dla podatników rozpoczynających prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej.

Opisany warunek samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej wyklucza z grona beneficjentów kasowego PIT osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej. Z kasowego PIT nie będą także mogły korzystać osoby, które co prawda będą ją prowadziły samodzielnie, ale w związku z tą działalnością będą prowadzić księgi rachunkowe (art. 14c ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof). Z kasowego PIT będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek dochodowy według skali podatkowej (art. 27 ustawy o pdof), IP Box (art. 30ca ustawy o pdof), podatek liniowy (art. 30c ustawy o pdof) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...).

Ustawodawca nałożył obowiązek złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze rozliczeń w pdof. w sprawie metody kasowy PIT. Pismo należy złożyć do 20 lutego roku podatkowego. Z kolei dla podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ostatecznym terminem wywiązania się z tego obowiązku informacyjnego będzie 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Jeżeli jednak do rozpoczęcia działalności gospodarczej dojdzie w grudniu - to oświadczenie to przedsiębiorca będzie zobowiązany złożyć do końca roku podatkowego (art. 14c ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof).Podatnik, który dokona wyboru kasowego PIT, będzie miał obowiązek stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Dokonany wybór metody kasowej rozliczania przychodów będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie do 20 lutego roku podatkowego zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z metody kasowej rozliczania przychodów (art. 14c ust. 7 i ust. 11 ustawy o pdof).

Kasowy PIT będzie stosowany wyłącznie do przychodów wynikających z transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, czyli tzw. B2B. Nie można gow ogóle stosować do przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji (art. 14c ust. 4 i ust. 6 ustawy o pdof).

Podatnicy, którzy wybiorą kasowe rozliczanie pdof, będą obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. Ewidencja ta powinna zawierać: datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności wynikającą z faktury oraz datę uregulowania należności (art. 24a ust. 1da ustawy o pdof).

 

 

Najnowsze posty

01 stycznia 2025
Minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. W Dzienniku Ustaw z dnia 13 września 2024 r. pod poz. 1362 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia
01 stycznia 2025
Termin wejścia w życie KSeF Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Obowiązkowy KSeF wchodzi w życie 1 lutego 2026 r. Dzięki temu przedsiębiorcy
01 stycznia 2025
Zasady korzystania z kasowego PIT Z dniem 1 stycznia 2025 r. na gruncie pdof obowiązuje dobrowolne uregulowanie nazywane kasowym PIT wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o pdof. (Dz. U. z
01 stycznia 2025
Zwolnienia podmiotowego - procedura SME Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2025 r. przepisami ustawy o VAT w odniesieniu do małych przedsiębiorstw, podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich

Biuro

Rachunkowe

ESA Sp. z o.o.

ul. Marcina Kasprzaka 29/445

01-234 Warszawa

    Zadzwoń do nas

 + 48 694 755 744

 

   +48 22 713 79 60

     Napisz do nas

biuro@biurorachunkowe-esa.pl

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

 Projekt i wykonanie: Smart Pixel

Zakres Usług 

 

Usługi księgowe

 

Kadry i płace

 

Rejestracja firmy

 

BHP

 

Biznes Plan

 

Wirtualne biuro